Dzieci w wieku 2-3 lat.

Dla najmłodszych proponujemy układanki, które mają małą liczbą elementów. Takie puzzle są duże, łatwe do chwycenia, a dziecku jest nimi lżej manewrować i dopasowywać do pozostałych elementów. Dzieci lubią układać przedmioty i postacie, które znają, dlatego warto dobrać tematykę układanki do aktualnych zainteresowań malucha. Idealnie sprawdzają się motywy z bajek, zwierzątka, pojazdy. Polecamy puzzle, które w jednym opakowaniu mają kilka konturowych układanek np. 3, 4, 5-elementowych. Jak już dziecko oswoi się z puzzlami najprostszymi i spodoba mu się ta zabawa można śmiało przeskakiwać na coraz większa ilość elementów jak np. 12, 15 czy 20. Alternatywą dla puzzli konturowych będą puzzle podłogowe lub MAXI, które składają się z bardzo dużych elementach, dzięki czemu ich ułożenie jest wyjątkowo łatwe, a ułożony obrazek jest naprawdę duży np. 50x70cm.

Dzieci w wieku 4-5 lat.

Dziecko, które nabierze doświadczenie w układaniu pierwszych puzzli i będzie sobie dobrze radziło z obracaniem i łączeniem elementów może zacząć układać puzzle z większą liczbą elementów lub bardziej skomplikowanym obrazkiem. Na tym etapie polecamy puzzle z 30, 40 elementów. Bliżej piątego roku życia dzieci powinny radzić sobie z ułożeniem puzzli 60-elementowych.