BING OGROMNE PUZZLE PODŁOGOWE BING OGROMNE PUZZLE PODŁOGOWE
PUZZLE  1000 MUSEUM VAN GOGH PUZZLE 1000 MUSEUM VAN GOGH
Cena: 26,05 zł
  • nowość

Układanie puzzli to doskonały sposób na ćwiczenie zdolności manualnych, spostrzegawczości oraz koncentracji. Puzzle uczą cierpliwości i wytrwałości gdzie finalnym sukcesem, dającym satysfakcje, jest skompletowanie całego obrazka. Puzzle mogą być układana w pojedynkę lub angażując całą rodzinę będzie rozrywką idealną na jesienne i zimowe wieczory. Aby czerpać radość z układania należy odpowiednio dobrać puzzle do wieku i umiejętności. Prawidłowo dobrane puzzle przyniosą satysfakcję i będą zabawką wspierająca rozwój dziecka. Puzzle zbyt trudne wywołają frustracje, a zbyt łatwe mogą spowodować znudzenie zabawą.Aby idealnie dopasować warto przyjrzeć się kilku czynnikom.

Na poziom trudności mają wpływ przede wszystkim czynniki takie jak:

• ilość elementów.

• rozmiary elementów.

• stopień szczegółowości obrazka i zróżnicowanie kolorystyczne.

• doświadczenie dziecka w układaniu puzzli.

• jakość wykonania (grubość tektury, podatność na wyginanie i skręcanie elementów, precyzja cięcia).

• inne cechy, które mogą pomóc w układaniu (kontury obrazu, kształty elementów itp.).

W jakim wieku zaczynamy przygodę z puzzlami?

Mała ilość elementów, ich proste kontury, duży format układanki to cechy puzzli dla najmłodszych. Pierwsze puzzle dedykowane są już dwulatkom. Jednak etap ten jest wspólna zabawa dziecka i rodzica. W momencie gdy maluch przestaje badać wszystko ustami możemy z zabawek edukacyjnych przeskoczyć na najprostsze puzzle. Zaczynamy ten sposób pracować nad motoryką ręki i koordynacją wzrokowa dzieci. Pamiętajmy, aby dobrać wzór układanki pod preferencje i zainteresowania dziecka.

Wiek dziecka, a ilość elementów.

Dzieci w wieku 2-3 lat.

Dla najmłodszych proponujemy układanki, które mają małą liczbą elementów. Takie puzzle są duże, łatwe do chwycenia, a dziecku jest nimi lżej manewrować i dopasowywać do pozostałych elementów. Dzieci lubią układać przedmioty i postacie, które znają, dlatego warto dobrać tematykę układanki do aktualnych zainteresowań malucha. Idealnie sprawdzają się motywy z bajek, zwierzątka, pojazdy. Polecamy puzzle, które w jednym opakowaniu mają kilka konturowych układanek np. 3, 4, 5-elementowych. Jak już dziecko oswoi się z puzzlami najprostszymi i spodoba mu się ta zabawa można śmiało przeskakiwać na coraz większa ilość elementów jak np. 12, 15 czy 20. Alternatywą dla puzzli konturowych będą puzzle podłogowe lub MAXI, które składają się z bardzo dużych elementach, dzięki czemu ich ułożenie jest wyjątkowo łatwe, a ułożony obrazek jest naprawdę duży np. 50x70cm.

Dzieci w wieku 4-5 lat.

Dziecko, które nabierze doświadczenie w układaniu pierwszych puzzli i będzie sobie dobrze radziło z obracaniem i łączeniem elementów może zacząć układać puzzle z większą liczbą elementów lub bardziej skomplikowanym obrazkiem. Na tym etapie polecamy puzzle z 30, 40 elementów. Bliżej piątego roku życia dzieci powinny radzić sobie z ułożeniem puzzli 60-elementowych.

Dzieci w wieku 6-8 lat.

Na tym etapie, dziecko które układało wcześniej puzzle, świetnie radzi sobie z określaniem miejsca konkretnych elementów. Tworzy własne strategie układania – zwraca uwagę na kolor i kształt elementów pojawiających się na ilustracji. Pamiętajmy, aby w tym wieku dawać dzieciom wyzwania w układaniu coraz trudniejszych kombinacji. Na tym etapie można już zacząć swoją przygodę z puzzlami 100 czy 120-elementowymi. W zależności od wcześniejszych doświadczeń, układanki które mają już 260, czy 300 elementów mogą nie stanowić najmniejszego problemu dla 7-latka. Dla prawdziwych fanów układanki 500 elementowe mogą być nie lada atrakcją i wyzwaniem.

Pamiętajmy, aby puzzle zawsze dobierać indywidualnie do potrzeb dziecka!